Netiketa, Spam, Hoax, Scam

Spam

Zbavte se SPAMu jednou pro vždy. Poradíme vám, jak na to.
https://blog.poski.com/wp-content/uploads/spam.jpg

Spam je nevyžádané sdělení šířené internetem. Za spam můžeme považovat například reklamní emaily. Spam se ale objevuje i na fórech, online hrách, YouTube, a dalších online službách

Spam v emailech

Emailový spam spočívá v odesílání velkého množství nevyžádaných emailových zpráv, které často obsahují komerční obsah. Dnes tvoří přibližně 80–85 % všech odesílaných emailů na světě. Tlak, aby se emailový spam stal nezákonným, byl úspěšný jen v některých zemích, takže spammeři často provozují svou činnost v zemích, kde jim nehrozí problémy se zákonem.

Dnes se k posílání spamu využívá i tzv. botnet. Útočník nainstaluje do počítačů vir, který z něho může odesílat emaily.

Instant messaging

Většina Instant messaging (IM) systémů nabízí adresář uživatelů, včetně informací jako je např. věk nebo pohlaví. Inzerenti mohou tyto informace shromažďovat a uživatelům tak zasílat nežádoucí zprávy obsahující zejména reklamy. Například při kliknutí na závadné odkazy na Facebooku se rozešle zpráva s odkazem všem online uživatelům.

Diskusní fóra

Diskusní spam spočívá ve vytváření zpráv s vloženou reklamou, či jiným nevhodným příspěvkem, na volně dostupných diskusních fórech. Slouží k tomu automatické spamovací roboty (tzv. Spamboty).

Online hry

Mnoho online her umožňuje hráčům vzájemný kontakt přes soukromé zprávy nebo speciální místnosti pro to určené. Jako spam pak můžeme označit opakovaného rozesílání stejné zprávy, rozesílání bezvýznamných, či reklamních zpráv nebo zprávy porušující podmínky poskytování služeb (Terms of service) dané hry. Takový spam je běžný v MMORPG hrách, kde se spammeři snaží vydělat reálné peníze např. za prodej herních předmětů nebo uživatelských účtů.

Spam mířený na stránky sdílející videa

Videa sdílející stránky, jako je YouTube, jsou často vyhledávány spamery. Nejběžnější metodou útoku je šíření odkazů pomocí komentářů u videa. Další častou metodou je užívání robotů k šíření zpráv náhodným uživatelským profilům. Tyto stránky mohou obsahovat svoje vlastní nebo uživatelská videa. Hlavním cílem těchto profilů je nalákat lidi na odkaz na domovské stránce v jejich profilech. YouTube zakázal umísťování těchto odkazů.

Hoax

Je to HOAX! 7 legendárních hoaxů, které pravděpodobně zaútočily i na vás
https://club.coolpeople.cz/userimage/gallery/226/1041/hoax_foto.jpg

Hoax nebo poplašná zpráva označuje podvod či žertovnou klamnou zprávu. V elektronické komunikaci je hoax speciálně nevyžádaná e-mailová nebo IM zpráva, která uživatele varuje před nějakým virem, prosí o pomoc, informuje o nebezpečí, snaží se ho pobavit apod. Hoax většinou obsahuje i výzvu žádající další rozeslání hoaxu mezi přátele, příp. na co největší množství dalších adres, proto se někdy označuje také jako řetězový e-mail.

Scam

Scam Alert : COVID-19 Relief Fund By Federal Government! » Tech ARP
https://i1.wp.com/www.techarp.com/wp-content/uploads/2021/07/COVID-19-Relief-Fund-scam-alert.jpg?fit=624%2C312&ssl=1

Za SCAM můžeme považovat například obchod, ve kterém se vás prodávající snaží přesvědčit o výhodném nákupu. Vy ale ve většině případů nevyděláte, ale spíš proděláte, protože přijdete i o to, co po vás útočník požaduje.

Netiketa

Podobně jako ETIKETA se jedná o souhrn všeobecných pravidel slušného chování uživatelů na internetu.

  1. Nezapomínejte, že na druhém konci jsou lidé, nikoli počítač. To, co napíšete, byste možná dotyčnému nikdy do očí neřekli.
  2. Dodržujte obvyklá pravidla slušnosti normálního života. Co je nevhodné v obvyklém životě, je samozřejmě nevhodné i na internetu.
  3. Zjistěte si pozorně kde a s kým mluvíte.
    • Internet je přístupný lidem z celého světa a v každé zemi platí jiná morálka. Co je dovolené na americkém chatu, nemusí být dovolené na arabském a to platí o všech podobných skupinách.
    • Politika, náboženství a podobné problémy by proto měly být diskutovány s maximálním taktem a v mezích slušnosti.
  4. Berte ohled na druhé. Ne každý má tak dobré internetové připojení jako vy.
    • Při hraní her nemusí mít každý tak dobrý ping, není to ale důvod k rozčílení.
  5. Je vhodné psát s diakritikou. Vyvarujete se tak nedorozumění.
    • Nezveřejňujte nepravdivé nebo i pravdivé, ale choulostivé informace.
  6. Pomáhejte v diskuzích. Pokud má někdo v diskuzi nějaký problém, odpovězte mu, pokud znáte odpověď. Někdo jiný zase pomůže vám.
  7. Nerozpoutávejte flame wars a pomáhejte je udržet pod kontrolou. Emotivní a ostrá výměna názorů se v nich odehrává mezi málo jedinci.
  8. Respektujte soukromí jiných.
    • Pokud vám omylem přišla zpráva, která vám nepatří, je vhodné ji smazat a taktně upozornit odesilatele na jeho chybu.
  9. Nezneužívejte svou moc či své vědomosti.
  10. Odpouštějte ostatním chyby. I vy je děláte. Nevysmívejte se jim a nenadávejte na ně.
  11. Nešiřte hoaxy. Zahlcují internet. Pokud vám přijde hoax, zdvořile upozorněte jeho odesílatele, že takové jednání je nevhodné.
  12. Nerozesílejte spam a reklamu.
  13. Neporušujte autorská práva.

zdroj: Netiketa – Wikipedie (wikipedia.org)

Od Filip Škeřík

https://skerik.me

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *