.ZIP – Komprimace, extrahování

Komprimované (zazipované) soubory zabírají menší místo a dají se rychleji převádět do jiných počítačů než nekomprimované. Ve Windows můžete pracovat s komprimovanými soubory a složkami stejným způsobem jako s nekomprimovanými. Sloučením několika souborů do jedné složky zip můžete jednodušeji sdílet skupinu souborů.

Některé texty a obrázky pocházejí z webu microsoft.com

Zipování

Otevřete Průzkumník souborů. Klikněte pravým tlačítkem na soubor (soubory), který chcete zazipovat, a pak vyberte Odeslat > Komprimovaná složka (metoda ZIP).

Jak extrahovat (rozzipovat) soubory ze .ZIP

Pokud nemáme nainstalován žádný externí program jako např. WinRAR a používáme pouze funkce Windows 10: Klikneme pravým tlačítkem myši na požadovaný soubor .ZIP a vybereme možnost Extrahovat vše…, zobrazí se okno kde si vybereme kam chceme soubor(y) extrahovat, není ale nutné vybírat cílovou složku, protože se soubor extrahuje do stejné složky (např. Stažené soubory) stejně jako původní soubor .zip. Extrahování potvrdíme tlačítkem Extrahovat.

Pokud máme nainstalován externí program: Klikneme pravým tlačítkem myši na požadovaný soubor .ZIP a vybereme možnost Extrahovat do > název souboru (anglicky. Extract to). Ve stejné složce jako je původní .zip soubor se vytvořila složka s obsahem .zip souboru.

Klikneme pravým tlačítkem myši na požadovaný soubor .ZIP (zde Růže (5)) > 7-Zip > Rozbalit do „růže (5)\“.  

Ve stejné složce jako je původní .zip soubor se vytvořila složka s obsahem .zip souboru.

Soubor .ZIP otevřete

Najdeme program 7-Zip v přehledu programů klikneme pravým tlačítkem na ZIP. Ukáže se nám tabulka se soubory.

Od Filip Škeřík

https://skerik.me

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *